SZKOLENIA AZBEST

 

W Polsce wprowadzono  Krajowy "Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032", program wspiera działania związane z usuwaniem azbestu dając możliwość znacznego dofinansowania do wymiany pokrycia dachowego. Obowiązująca ustawa ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o Ochronie środowiska zawierająca programy nakierowany na ochronę  środowiska i politykę ekologiczną wywiera wpływ na samorządy, którym coraz częściej zależy na czystym środowisku
i estetycznym wyglądzie budynków. Należy pamiętać, że użytkowanie azbestu lub wyrobów zawierających azbest (azbest w stanie nieuszkodzonym twardy) dopuszcza się w użytkowanych instalacjach lub urządzeniach nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2032 roku, co nie oznacza, że do tego czasu musimy  wdychać rakotwórczy pył azbestowy.

 

Masz firmę i chcesz usuwać azbest zgodnie z prawem ?

Zapisz się na szkolenie  tel. 663-875-368, 504-721-992, marstate@wp.pl

Przepisy nakazują właścicielowi, administratorowi lub zarządcy nieruchomości które zawierają azbest dokonywanie inwentaryzacji, oceny stanu oraz przeprowadzania pomiarów powietrza praktycznie co roku. Uszkodzony materiał zawierający azbest trzeba usuwać. Dla własnego bezpieczeństwa i aby uniknąć  mandatów coraz więcej zarządców takich budynków postanawia go jak najszybciej usunąć. Zatwierdzony przez Radę program usuwania azbestu na terenie danej gminy/miasta otwiera drogę do dotacji z WFOŚ za usługe demontażu przeprowadzoną przez specjalistyczną firmę.W niektórych Gminach wysokość dotacji do prac zwiazanych z usunięciem i utylizacją azbestu wynosi nawet 100 %.

 

Prace przy usuwaniu azbestu zleca się specjalistycznym firmom, jest to wymóg formalny aby móc rozliczyć dofinansowanie. Właściciel lub Zarządca firmy usuwającej azbest musi spełnić szereg wymogów formalnych oraz zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy dlatego z myślą o Państwa Firmie przygotowaliśmy specjalistyczne szkolenie, które prowadzone przez naszych specjalistów w sposób prosty a zarazem obszerny pozwoli Państwu zgłębić wiedze na temat bezpiecznego usuwania azbestu przy spełnieniu obowiązków formalnych.

Zgodnie z prawem (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1) z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest)


Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15. 07. 2006.r Dz U. Nr. 216 poz. 1824 w sprawie zasad bhp przy zabezpieczaniu usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Firma Marstate Service uprawiona jest do prowadzenia takich szkoleń. Posiadamy wpis do instytucji szkoleniowych.

 

Temat szkolenia :

 

Szkolenie wstępne/okresowe dla pracowników zatrudnionych przy bezpiecznym użytkowaniu, zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest

 

Grupa docelowa :

 

Szkolenia wstępne i okresowe adresowane są do pracowników, firm działąjących bąć chcących działać przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest, którzy podczas wykonywania pracy są narażeni na działanie pyłu azbestowego oraz osób kierujących takimi pracami - brygadzistów, kierowników i pracodawców.

W szkoleniach z reguły biorą udział dekarze i pracownicy firm ogólnobudowlanych, komunalnych.

 

Szkolenie przygotowuje do pracy przy azbeście i w swym zakresie obejmuje:

 

 

 

- identyfikację zagrożeń

 

-eliminację zagrożeń

 

-sposoby zapobiegawcze

 

- postępowanie zgodne z zasadami BHP

 

- zasady postępowania przy usuwaniu azbestu

 

- postępowanie w sytuacjach awaryjnych

- zagadnienie dot. badania lekarskie (rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 4 sierpnia 2004 r.w sprawie okresowych badań lekarskich pracowników zatrudnionych w zakładach, które stosowały azbest w produkcji)

 

- transport i składowanie materiałów ( w tym ustawa z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.)

 

- pobieranie próbek, pomiary w środowisku pracy, normy ( rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy)

 

Rezerwacja :

Przyjmujemy zgłoszenia na kolejne szkolenie azbestowe - na stanowiskach robotniczych, dla osób kierujących pracownikami a także pracodawców i osób kierujących pracownikami przy zabezpieczaniu
i usuwaniu wyrobów zawierających azbest.

 

Czas trwania szkolenia :

 

Minimalny czas trwania szkolenia wynosi 5,5 godzin edukacyjnych

Dla lepszego poznania zagadnienia i utrwalenia wiedzy proponujemy Państwu 8 godzin edukacyjnych.

Prowadzimy również szkolenia w wymiarze 16 i 25 godzin edukacyjnych.

 

Cel szkolenia:

- zaznajomienia z zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą


- poznanie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na określonym stanowisku oraz związanych z tym stanowiskiem obowiązków
i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy


- nabycie umiejętności wykorzystywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób postępowania w sytuacjach awaryjnych, a także udzielania pierwszej pomocy, osobom które uległy wypadkom

 

Metodyka szkoleń:

 

Stosowane przez Naszą firmę podczas szkoleń filmy, prezentacje, pokazy, wykłady a także po zakończeniu kursu doradztwo, aktualne przepisy, (zmiana przepisów od 12 marca 2010r. dot. zatwierdzania programów gospodarki odpadami), wsparcie i użyteczne porady pozwolą łatwo przyswoić uczestnikom to zagadnienie.

 

Utrwalenie i sprawdzenie wiadomości :

 

Szkolenie kończymy testem składającym się z 20 lub 25 pytań

 

Zaświadczenia:

 

Dokument poświadczający szkolenie zostaje wydany na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA GOSPODARKI I PRACY z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy 2) (Dz. U. Nr 180, poz. 1860)

 

Ważność szkoleń w Polsce :

 

Szkolenia z bezpiecznego usuwania azbestu są ważne na pewien okres.

Czasookresy w/w szkolenia są tożsame tak jak szkoleń okresowych BHP.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, szkolenie w zakresie bhp powinno być przeprowadzone okresowo, szczegółowo opisuje to § 15:

  1. Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku (pracownicy - narażeni na pył azbestowy).
  2. Szkolenie okresowe osób wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 1 i 3-5 powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat (pracodawcy i inne osoby kierujące pracownikami), a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na 6 lat (administr biurowe).

 

Czasookresy - szkolenia okresowe usuwanie azbestu

 

Lp.

Temat szkolenia usuwanie azbestu

 

SZKOLENIE W ZAKRESIE BHP PRZY ZABEZPIECZANIU I USUWANIU WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST ORAZ ICH BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA

Minimalna liczba godzin edukacyjnych*

Częstotliwość szkoleń okresowych

1

Szkolenie okresowe pracodawców i inne osoby kierujące pracownikami w szczególności, mistrzowie, kierownicy i brygadziści

7,5

Pierwsze okresowe za 6 miesięcy , kolejne szkolenie okresowe nie rzadziej niż co 5 lat

2

Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych na których występują szczególnie duże zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników (azbest)

5,5

Pierwsze i kolejne szkolenie okresowe nie rzadziej niż co rok **

       
       

 

* w godzinach edukacyjnych trwających 45 minut

** w formie instruktażu

Szkolenia okresowe są potwierdzane egzaminem sprawdzającym przyswojenia wiadomości przez uczestników.

 

Pracodawcy i osoby kierujące pracownikami - szkolenie

 

Zapraszamy na kurs e-leringowy w formie samokształcenia kierowanego (e-learningu) jako powszechnie obowiązująca forma nauczania usuwanie azbestu dla właścicieli firm i osób kierujących pracownikami

 

 

 
 
 
ZAMAWIAM: szkolenie wstępne - internetowe
http://www.ekademia.pl/szkolenie/praca_z_azbestem

 

 

 

Informacja

 

Decydując się na Naszą usługę, budujecie Państwo własną markę, a tym samym zadowolenie z usług Państwa klientów.

Chcemy, aby sukces był wzajemny - Państwa i nas, Takie porozumienie nazywa się współpracą, w którym obie strony korzystają.

Udzielamy doradztwa w zakresie źródeł finansowania do wymiany pokryć dachowych zawierających azbest.

 

Wpis do ewidencji działalności gospodarczej :

 

41.20.Z - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych

43.11.Z - Rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych

43.99.Z - Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane

 

Zadbaj o zdrowie i właściwe umiejętności swoich pracowników

 

Pracodawca i jego pracownicy muszą przejść specjalistyczne szkolenie z zakresu bezpiecznego usuwanie azbestu i posiadać stosowne zaświadczenia.


 

Należy także pamiętać, że pracownicy muszą bezwzględne posiadać zaświadczenia lekarskie o przeciwwskazaniu do wykonywania pracy na stanowisku na którym będą usuwać azbest. Z reguły są to stanowiska pracy takie jak dekarz, lub pracownik ogólnobudowlanego, gdzie występuje zagrożenie utraty zdrowia wywołane emisją azbestu do środowiska pracy. Ze względu na specyfikę demontażu azbestu z dachów obiektów wiążących się z pracą na wysokości pracownicy powinni posiadać brak przeciwskazań przy pracy na wysokości pow. 3 metrów.


Trzeba też pamiętać, że należy spełnić wynikający z przepisów BHP obowiązek sporządzenia oceny ryzyka zawodowego. Pracownicy muszą potwierdzić na piśmie fakt, że zapoznali się z ryzykiem zawodowym a pracodawca musi pamiętać aby go aktualizować i przeprowadzać badania (SGS) i pomiary w środowisku pracy pracowników.
Na pracodawcy spoczywa także obowiązek rejestracji czynników rakotwórczych i mutagennych do czego azbest kwalifikuje się zupełnie.
Przed przystąpieniem do pracy inwestor lub upoważniona osoba zgłasza do nadzoru budowlanego minimum miesiąc przed zamiar przeprowadzenia usuwania azbestu z podaniem daty rozpoczęcia i oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością.
Wykonawca prac musi mieć opracowany BIOZ zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (Dz.U.Z. 2003 roku nr 207, poz. 2016 z póź. zm.) oraz instrukcje bezpiecznego usuwania azbestu a do usuwania azbestu przystępuje w wyznaczonym terminie jeżeli nadzór budowlany w ciągu miesiąca od zgłoszenia nie wnosił sprzeciwu.

Po ułożeniu i zabezpieczeniu poprzez owinięcie azbestu folią bądź zacementowaniu w przypadku azbestu miękkiego oraz oznakowaniu, azbest można przekazać  specjalistycznej firmie transportowej zajmującej się transportem odpadów niebezpiecznych z oznakowanym samochodem (ADR) i kodem odpadów 9 z kierowcą z uprawnieniami (i psychotesty pojazdów przewożących materiały niebezpieczne), który musi zawieść go na odpowiednie składowisko odpadów niebezpiecznych. Firma taka powinna posiadać decyzję na transport odpadów niebezpiecznych oraz posiadać umowę ze składowiskiem na przyjęcie takich odpadów.

Wpisu dla firm zajmujących się transportem odpadów niebezpiecznych po wydaniu decyzji dokonuje (Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego) wg miejsca prowadzonej działalności.

Po zakończeniu prac wykonawca musi usunąć teren z pyłu azbestowego i wydać odpowiednie oświadczenie dla zleceniodawcy o rzetelności wykonania prac a także kartę przekazania odpadów.

 

 

Oferujemy opracowanie planów pracy przy azbeście zgodnie z rozporządzeniem w sprawie informacji

 

dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (BIOZ)

Dz. U. z 2003 r., Nr 120, poz. 1126 z dnia 23 czerwca 2003 r. jako  zadania służby BHP powierzone specjaliście

spoza zakładu pracy.

Badania wstępne i okresowe dla pracowników narażonych na działanie pyłów nieorganicznych zawierających włókna azbestu (czynnik o udowodnionym działaniu rakotwórczym).

 

Skierowanie na badania *

Badania lekarskie

Badania pomocnicze

Częstotliwość

Badania wstępne

Ogólne ze zwróceniem uwagi na układ oddechowy; w zależności od wskazań - laryngologiczne

Zdjęcie rtg klatki piersiowej; spirometria

Przed dopuszczeniem do pracy

Badania okresowe 4 lata pracy przy azbeście

Ogólne ze zwróceniem uwagi na układ oddechowy; w zależności od wskazań - laryngologiczne

Zdjęcie rtg klatki piersiowej; spirometria; w miarę możliwości badanie gazów krwi w spoczynku i po wysiłku

po 4 latach pracy

Badania okresowe powyżej 4 lat pracy przy azbeście

Ogólne ze zwróceniem uwagi na układ oddechowy; w zależności od wskazań - laryngologiczne

Zdjęcie rtg klatki piersiowej; spirometria; w miarę możliwości badanie gazów krwi w spoczynku i po wysiłku

Kolejne co 2 lata

Badania okresowe pow 10 lat pracy przy azbeście

Ogólne ze zwróceniem uwagi na układ oddechowy; w zależności od wskazań - laryngologiczne

Zdjęcie rtg klatki piersiowej; spirometria; w miarę możliwości badanie gazów krwi w spoczynku i po wysiłku

Kolejne co 1 rok

Badania okresowe po zakończeniu pracy

Ogólne ze zwróceniem uwagi na układ oddechowy; w zależności od wskazań - laryngologiczne

Zdjęcie rtg klatki piersiowej; spirometria; w miarę możliwości badanie gazów krwi w spoczynku i po wysiłku

Konieczność przedłużonej obserwacji poza okres pracy zawodowej

 

 

*Zgodnie z rozporządzeniem Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy Dziennik Ustaw 1996 nr 69 poz. 332 pracodawca kieruje pracowników pracujących na stanowisku robotniczym na którym występuje narażenie na pył azbestowy na badania okresowe.

 

 

Badania środowiska pracy przeprowadzają

SGS (pomiary zapylenia azbest cała Polska).

BIOSAN Zakład Ochrony Środowiska i Higieny Pracy

Powiatowe i wojewódzkie stacje Sanepidu

 

Prace bezpośrednio przy przetwórstwie materiałów zawierających azbest lub prace rozbiórkowe związane z ich usuwaniem to prace w szczególnych warunkach - USTAWA z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2008 r.)

Najważniejsze akty prawne dotyczące prac z wyrobami zawierającymi azbest oraz regulujące sposób bezpiecznego ich usuwania i unieszkodliwiania


 

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 października 2005 r. w sprawie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów, Dz. U. Nr 216, poz. 1824

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbesti , Dz. U. Nr 8, poz. 31

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest, Dz. U. Nr 71, poz. 649

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r.
    w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy

  • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, ze zm.

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, Dz. U. Nr 217, poz. 1833

  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów, Dz. U. Nr 61, poz. 549

  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów, Dz. U. Nr 112, poz. 1206

  • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, Dz. U. z 2010 r. Nr 185 poz. 1243, ze zm.

  • Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, Dz. U. z 2004 r. Nr 3, poz. 20, ze zm.

    Ustawa z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych, Dz. U. Nr 199, poz. 1671, ze zm.